شاخه‌ها

پازل سه بعدی مناره حرم امام حسین (علیه السلام) 37 قطعه

این محصول در انبار موجود نیست

با خرید این محصول شما می توانید تا 3000 امتیاز باشگاه مشتریان. سبد شما در مجموع 3000 امتیاز دارد که می تواند به کوپن تخفیف تبدیل شود 600 تومان.


30,000 تومان

اطلاعات بیشتر

نخستين مناره مرقد امام حسين عليه السلام را منتصر عباسى در 247 ق ساخت. او پس از تخريب بارگاه امام حسين عليه السلام توسط پدرش، متوكل، به بازسازى بنا پرداخت و مناره‏اى براى راهنمايى زائران و به عنوان نشانى براى آن مرقد برپا كرد. در 747 ق به هنگام بازسازى و توسعه حرم سلطان احمد جلايرى، از حاكمان جلايريان و دست نشانده‏هاى ايلخانان مغول، دو مناره براى حرم ساخت كه عبارت اند از:

1- منارة العبد

سلطان احمد جلايرى در 767 ق به مرجان امين الدين بن عبد اللَّه، حاكم بغداد، دستور داد تا ضمن بازسازى حرم دو مناره براى آن بسازند. منارة العبد يكى از آن‏ها بود كه در 793 ق با تلاش اويس جلايرى تكميل شد. اين مناره با آجرهاى زرد كاشانى تزيين شد و در ساقه آن به زبان فارسى و با حروف ابجد تاريخ 793 ق ثبت است. قطر اين مناره بيست و ارتفاع آن چهل متر بود كه پس از مناره ملويه متوكل در سامراء نخستين مناره در عراق بود. منارة العبد با زيبايى اعجاب‏آميز خود زينت بخش گنبد حرم بود كه در زاويه شمال شرقى حرم قرار داشت و در 982 ق توسط شاه طهماسب صفوى بازسازى شد. در 1308 ق در گل دسته آن شكافى ايجاد شد كه دوباره آن را تعمير كردند. اما در 1354 ق اين مناره زيبا و مقاوم به بهانه انحراف و كجى در آن به دستور نخست وزير وقت عراق، ياسين هاشمى، تخريب شد. به گفته آل طعمه كه خود و خاندانش از متوليان حرم مطهر بوده‏اند: «هدف وى از اين كار دست يافتن به درآمدى بود كه از محل موقوفات مرجان امين الدين و از رهگذر اجاره دادن ابنيه و اراضى وقفى به‏دست مى‏آمد. در جريان اين تخريب، به سكه‏هاى مسى مربوط به دوران جلايرى و صفوى دست يافتند كه آن‏ها را به «دار الآثار القديمه» بغداد سپردند ...».

2- مناره جنوبى‏

در فاصله ده مترى جنوب گنبد، در ديوار قبله و برابر منارة العبد، مناره ديگرى در 786 ق توسط سلطان احمد جلايرى ساخته شد. ارتفاع آن به 25 متر و قطر آن به 4 متر مى‏رسد. وى گل دسته را با كاشى‏هاى زرد كاشانى آراست. در 1237 ق نصف بالاى آن را همسر محمد شاه، دختر مصطفى خان (عموى ناصر الدين شاه) به طلا آراست‏ و در 1373 ق اين گل دسته به هنر نمايى محمود هادى طلا كارى شد.

3- مناره غربى‏

اين مناره سمت قبله و در زاويه غربى ديوار آن ساخته شده است. در 1356 ق‏ اندكى كج شد و سلطان سيف الدين طاهر بودجه‏اى براى تخريب و بازسازى آن اختصاص داد. اما چون شالوده و اساس آن محكم بود آن را از اساس و پايه تخريب نساخت و به مرمت بخشى از آن بسنده كرد. تعداد خشت‏هاى طلايى دو گل دسته‏اى كه سلطان احمد جلايرى ساخته بود به 8024 مى‏رسد.اكنون، تنها اين دو مناره طلايى زينت بخش حرم است.

ابعاد بسته بندی      30*20*3

وزن       500

رده سنی  7 سال به بالا

کد محصول          1437

تعداد قطعه           37

مدل       14WM100

درجه دشواری       آسان

ابعاد پازل            33*8*8

جنس      چوب

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

پازل سه بعدی مناره حرم امام حسین (علیه السلام) 37 قطعه

پازل سه بعدی مناره حرم امام حسین (علیه السلام) 37 قطعه

نوشتن نقد و نظر

سایر محصولات این شاخه: