شاخه‌ها

مجموعه رسائل جلد سوم

با خرید این محصول شما می توانید تا 1100 امتیاز باشگاه مشتریان. سبد شما در مجموع 1100 امتیاز دارد که می تواند به کوپن تخفیف تبدیل شود 220 تومان.


11,000 تومان

اطلاعات بیشتر

علامه سید محمد حسین طباطبایی

جلد سوم کتاب مجموعه رسائل اثر مرحوم علامه سید محمد حسین طباطبایی که به همت موسسه بوستان کتاب منتشر شده ، شامل چند رساله یا بحث است که هر کدام به تناسبی، از سوی استاد، به عربی نوشته شده و سپس به همت بعضی از شاگردان ایشان، به فارسی ترجمه شده است.

 این اثر از مرحوم علامه شامل چند بخش است، بخش اول و دوم شامل تعلیقاتی چند از علامه بر دو کتاب ارزشمند: «بحارالأنوارعلامه مجلسی» و «أصول کافی شیخ کلینی» است که در زمان تجدید چاپ آن دو دائرة المعارف گران سنگ، به درخواست بعضی از علاقمندان، مرقوم شد و در پاورقی ها درج گردید... اما متأسفانه نقد علمی- منطقی بعضی از آراء و نظریات مؤلفان بزرگوار، از طرف علامه، با هجمه عجیبی از قم و نجف، روبرو گردید که در نتیجه مرحوم استاد علامه مجبور شد از ادامه نقد و بررسی و یا اضافه تعلیقات بر مجلدات بعدی، خودداری کند و بدین ترتیب خسارت بزرگی بر دنیای علم ودانش شیعی وارد آمد که دیگر قابل جبران نخواهد بود...

 بخش سوم، بحث استاد در رابطه با تفسیر آیات مربوط به ذوالقرنین است که استاد علامه برداشت خود را درباره این شخصیت، با دید آزاداندیشی خود بیان نموده است و نظری بر خلاف مفسران پیشین، اعلام و مرقوم داشته است.

 بخش چهارم این مجموعه در رابطه با خلقت انسان نخستین و مسئله تکامل است. مرحوم استاد علامه طباطبایی برای تکمیل بحث خود در تفسیر آیات سوره نساء، در امر پیدایش نخستین انسان و پاسخی علمی بر نظریه مرحوم دکتر یدالله سحابی که در کتاب «خلقت انسان» آن را به تفصیل مطرح ساخته، این بحث را مرقوم داشته است.

 رساله پنجم و پایانی جلد سوم مجموعه رسائل و بحث های مرحوم استاد علامه طباطبایی درباره اعجاز و معجزه از دیدگاه قرآن مجید است که این مباحث با ویراست دو نفر از فضلای محترم در سال 1362 از سوی « موسسه علمی-فرهنگی علامه طباطبایی» و به عنوان نخستین رساله از مجموعه «رسائل صدگانه» استاد، منتشر شده است.

 بخشی از مطالبی که در تعلیقات بر «بحارالأنوار» آمده است، شامل: حکمت در قرآن، حکمت در احادیث، حدیث و سنت، کتاب التوحید و کتاب العدل و المعاد است.

 در رساله تعلیقات بر «أصول کافی»  مرحوم علامه به بررسی احادیث بداء، مشیت و اراده، سعادت و شقاوت، قضاء و قدر، جبر و تفویض نه استطاعت آری، و طینت و سرشت و غیره میپردازد.

 در رساله ذوالقرنین یا کوروش مرحوم علامه به بررسی شخصیت ذوالقرنین و کوروش از نظر تاریخ و فضائل اخلاقی آنان پرداخته است.

 انسان نخستین، خلقت انسان نخستین، جهان تکامل از دیدگاه قرآن، بحث وتوضیح درباره خلقت انسان از جمله مباحثی هست که استاد علامه در بخش «خلقت انسان و جهان، تکامل» به آن پرداخته است.

 در رساله پایانی این کتاب که  اعجاز از دیدگاه قرآن میباشد، مرحوم علامه اعجاز از نظر قرآن، اعجاز قرآن وتحدی، تحدی قرآن به علم، تحدی قرآن به آورنده آن، تحدی قرآن به خبرهای غیبی، تحدی قرآن به عدم وجود اختلاف در آن، نسخ در قرآن، تحدی قرآن به بلاغت و تحدی قرآن به همه معارف گرانقدر آن را مورد بررسی قرار داده است.

 در بخشی از این کتاب آمده است: «ایجاد فکر و آزادی که ناشی از همان علم مکتسب از پروردگار است، موجب تفوق آدم و آدمیان نسبت به سایر موجودات و امکان ادامه و توسعه زندگی آنان به روی زمین گردید و از طرف دیگر ازدیاد مشکلات که با توسعه محیط زندگی بروز میکند باعث پرورش فکر و توسعه علم تکامل معنوی اولاد آدم شد، تکاملی که آخر آن واصل شدن به علم مطلق، یعنی همان علمی که آدم را سرپیچی از امر پروردگار مسجود فرشتگان قرار داد، خواهد بود.»

مباحث جلد اول این کتاب: اثبات واجب الوجود، توحید، خلق جدید پایان ناپذیر، وحی، علی و فلسفه الهی، اعجاز و معجزه است؛ وهمچنین مباحث جلد دوم نیز شامل: رسالة الولایة، علم، برهان وعلم امام است.

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

مجموعه رسائل جلد سوم

مجموعه رسائل جلد سوم

نوشتن نقد و نظر

سایر محصولات این شاخه: