شاخه‌ها

نرم افزار جامع برنامه های حسینی

با خرید این محصول شما می توانید تا 1500 امتیاز باشگاه مشتریان. سبد شما در مجموع 1500 امتیاز دارد که می تواند به کوپن تخفیف تبدیل شود 300 تومان.


15,000 تومان

اطلاعات بیشتر

طرحی بدیع، تحقیقی و تحلیلی از ماجرای امام حسین (ع)
نمودار برنامه های حسینی (ع) (برای نخستین بار)
سیر ترتیبی خطبه های امام حسین (ع)
بررسی و اولویت بندی تمامی اقوال خطبه های امام حسین (ع) (برای نخستین بار)
صوت متن عربی و ترجمه فارسی سخنان امام حسین (ع)
با صدای دلنشین و بیاد ماندنی آقایان واقفی (صوت عربی) و صم صامی (صوت فارسی)
نقشه مسیر کاروان حسینی (ع) از مدینه تا شام ( استخراج شده از منابع معتبر)
عبرت های عاشورا شامل متون وصوت برگزیده از سخنان مقام معظم رهبری (مدظله العالی)
کتابخانه مشتمل بر ۲٠٠ کتاب جامع پیرامون موضوع امام حسین (ع)
نگارخانه شامل گزیده ای از نواها و تصاویری زیبا حاوی مفاهیم متعالی
امکان یادداشت برداری و ثبت شرح دلخواه و...
امکان فعالسازی نرم افزار به روش های آنلاین، آفلاین و پیامک (شماره ارسال پیامک: ۳٠٠٠۹۹٠٠۷۲ )

.

.

راهنمای نرم افزار جامع برنامه های حسينی عليه السلام
در اين نرم افزار تلاش شده است تا از منظر برنامه های حسينی (ع) به ماجرای امام حسين (ع) نگريسته شود. اين منظر از جمله عالی ترين نگاه ها به ماجرای امام حسين (ع) هست. بنابر اين در ابتدا لازم به ذکر است که کليد استفاده از اين نرم افزار فهم برنامه های امام حسين (ع) است که در نرم افزار، در بخش مقدمه معرفی شده اند. قلب اين نرم افزار بخش نمودار برنامه هاست که در ادامه معرفی خواهد شد و روش های استفاده از آن بررسی می گردد.
در اين نرم افزار با توجه به سير حركت كاروان حسينی(ع) از مدينه تا كربلا، تمامي اقوال مشهور از سخنان امام حسين(ع) و برنامه های مطرح شده در سخنان ايشان مورد توجه و بررسی قرار گرفته است. امام حسين(ع) در مدينه اهداف و برنامه هاي گوناگونی را همزمان با يكديگر شروع نمودند (به جز برنامه به سوی کوفه) که برخی از اين اهداف و برنامه ها در همان روزهای نخست و برخي ديگر تا عاشورا به پايان رسيد و بعضي از اهم اهداف و برنامه هايشان در آينده محقق خواهد شد. امام(ع) در حين حرکت خويش از مدينه تا کربلا در منزلگاه های مختلف پيشرفت هر يك از اهداف و برنامه ها را در سخنان خود بيان نموده و فضاي فكری و حال و هوای کاروان حسينی(ع) را مشخص ساخته اند، بنابر اين توصيه می شود تا علاوه بر توجه به متن کلام و جملات، به حس و حال امام حسين (ع) و فضای فکری ايشان نيز توجه نمود. همچنين مطالعه متن مقدمه در درک بهتر فضای نرم افزار و فهم مفاهيم مربوط به برنامه های حسينی(ع) تاثير بسزايی دارد.
راهنمای استفاده از نرم افزار
در ابتدا نرم افزار با تيتراژی آغاز می گردد که برای بستن آن و يا کنترل صدا می توان از برخی کليدها استفاده نمود:
F7 قطع صدا
F8 کاهش صدا
F9 افزايش صدا
Esc ، Space و Enter بستن تيتراژ
پس از تيتراژ آغازين، به صفحه اصلی نرم افزار وارد می شويم که در شکل زير نشان داده شده است:
روش های استفاده از نرم افزار
روش سه، يک، دو،‌چهار (بررسي سير تاريخی کلام امام (ع))
با انتخاب هر کدام از منازلی که روی نقشه وجود دارد، فهرست سخنان امام (ع) در آن منزل در نوار بالای قسمت 1 نشان داده می شود. با انتخاب هر کدام از سخنان امام (ع) از اين فهرست (براي مثال خطاب به استاندار مدينه)، متن عربی و ترجمه آن سخن نشان داده می شود. با اين روش شما می توانيد سير تاريخی کلام امام (ع) در طی مسير حرکتشان از مدينه تا کربلا دنبال کنيد.
در مرحله بعد، به پنجره نمودار برنامه ها که مهمترين بخش نرم افزار و در حقيقت قلب نرم افزار است، رجوع می کنيم. اين پنجره تعداد، شروع، پايان و سير برنامه های امام حسين (ع) را نشان می دهد.
نقاط روشن شده روی خطوط برنامه ها نشان دهنده وجود اين برنامه ها در آن سخن امام (ع) است.
به طور مثال با انتخاب منزل مدينه روی نقشه، سخن «خطاب به استاندار مدينه» روشن می شود و نقاط روی نمودار برنامه هاي «مبارزه با يزيد(لع)»، «بهشت ظهور» و «بهشت پس از قيامت» روشن مي شود. همچنين رنگ قسمت هايی از متن که مرتبط با برنامه ها است به رنگ همان برنامه ديده می شود.
رنگ برنامه ها به شرح ذيل است:
7. بهشت پس از قیامت
6. قیامت
5. بهشت ظهور
4. به سوی انتقام (هنگامه ظهور و رجعت)
3. ثار الله و برنامه شهادت
2. مبارزه با یزید (لع)
1. به سوی کوفه
اَيُّهَا اْلاَميرُ اِنّا اَهْلُ‏بَيْتِ النُّبُوَّةِ وَ مَعْدِنُ الرِّسالَةِ وَ مُخْتَلَفُ الْمَلائکَةِ وَ مَهْبَطُ الرَّحْمَةِ بِنا فَتَحَ ‏اللَّه و بِنا يَخْتِمُ. وَ يَزيدُ رَجُلٌ شارِبُ الْخَمْرِ وَ قاتِلُ النَّفْسِ الْمُحْتَرَمَةِ مُعْلِنٌ بِالْفِسْقِ وَ مِثْلي لايُبايِعُ مِثْلَهُ وَ لکِنْ نُصْبِحُ وَ تُصْبِحُونَ وَ نَنْظُرُ وَ تَنْظُرُونَ اَيُّنا اَحَقُّ بِالْخِلافَةِ وَ الْبَيْعَةِ.
در قسمت توضيحات نيز شرح و توضيح هر سخن و برنامه های مرتبط با آن به همراه استدلال ها و استنادات گوناگون آمده است.
روش دو، يک، چهار (بررسی سير برنامه های حسينی (ع))
اين روش که پيشرفته تر از روش اول است، بر اساس سير برنامه های امام (ع) و بررسی سخنانی است که در هر برنامه آمده است. همچنين اين که امام (ع) برای شروع، سير و پايان هر برنامه چه مطالبی را مطرح کرده اند، قابل مطالعه است. در واقع تمام سخنان مربوط به برنامه ها در سير حرکت امام (ع) به صورت نقاط روی خط هر برنامه در نمودار پنجره 2 آمده است.
محققين می توانند تمام سخنان امام (ع) مربوط به يک برنامه خاص بطور مثال برنامه ثارالله را بررسي کرده و در قسمت توضيحات شرح و استدلال های آن را مطالعه نمايند و يا شرحی دلخواه برای آن بنويسند.
نکته : همچنين می توانيد بدون استفاده از نقشه، با انتخاب منزل بعدی و قبلی درقسمت بالای پنجره متن عربی خطبه های امام (ع) را به ترتيب دنبال کنيد و تعداد برنامه های موجود در هر کلام را در قسمت 2 دنبال کنيد. در قسمت توضيحات نيز منطق ارتباط کلام با برنامه های مرتبط را مطالعه نماييد.
توضيح تفصيلی هر يک از پنجره ها
1- بخش سخنان امام حسين(ع):
اين بخش در بالای صفحه اصلی قرار گرفته و شامل قسمت های زير می باشد:
الف) نوار سخنان امام حسين(ع) در منزل انتخاب شده در بالای اين بخش.
ب) کادر متن عربی كلام امام حسين (ع) در سمت راست اين بخش.
ج) کادر ترجمه كلام امام حسين (ع) در سمت چپ اين بخش.
د) ابزار پخش صوت متن عربی و ترجمه کلام امام حسين (ع) در بالای کادر مربوطه که به کليک روی آيکن صدا آشکار يا پنهان می شود.
با توجه به اينكه در منزلگاههای مختلف، امام حسين(ع) يك يا چند کلام بيان فرموده اند، از نوار بالايي اين بخش می توان يکی از سخنان امام(ع) در اين منزل را انتخاب نمود و در دو كادر پايين اين بخش متن و ترجمه كلام امام حسين عليه السلام قابل مشاهده می باشد. برای جابجايی نوار بالايی می توان به دو سر نوار اشاره کرد و يا با کليک کردن روی آنها به ابتدا و يا انتهای نوار رسيد.
در صورت وجود روايت های متعدد براي کلام، سعی شده است تمامی آن ها به همراه منبع در انتهای هر روايت آورده شده باشد. در اين بخش، قسمت هايی از متن که اندازه فونت آن ها درشت تر است مربوط به کلام امام حسين (ع) می باشد.
همان طور که اشاره شد، قسمت هايی از کلام که رنگی شده است، بنابر رنگ، مربوط به برنامه های حسينی (ع) است.
در متن عربی و ترجمه ای که صوت دارد، علامت صوت در ابتدای متن آورده شده است. در صورتی که چند روايت از اين سخن آورده شده باشد، علامت صوت در ابتدای روايتی هست که صوت به آن مربوط می باشد.
اين بخش دارای ابزار بزرگ نمايی، ابزار های متنی مثل کپی به حافظه و کپی به شرح دلخواه و ابزار های صوتی برای پخش صوت متن يا ترجمه کلام امام حسين (ع) می باشد.
همچنين ميانبر قبلی و بعدی برای رفتن به کلام بعدی و يا قبلی در اين بخش وجود دارد.
2- نمودار برنامه های حسينی(ع):
اين بخش در مركز صفحه اصلی قرار گرفته است و مهمترين بخش نرم افزار جهت بررسی برنامه های حسينی (ع) است و از اين جهت به منزله قلب نرم افزار است. نمودار برنامه ها با توجه به منظر چند برنامه ای بودن ماجرای امام حسين (ع)، ترسيم شده است. بنابراين قبل از هر چيزی توصيه موکد می شود که مقدمه را که در قسمت توضيحات آمده مطالعه نماييد تا به اهميت نگاه چند برنامه ای بودن ماجرای امام حسين (ع) پی ببريد. همچنين فرم شکل، ابتدا و انتهای خطوط و رنگ برنامه ها مبتنی بر نگاهی حساب شده و معرفتي به ماجرای امام حسين (ع) می باشد و صرفا نگاهی بر اساس سليقه و زيبايی نيست.
آنچه در نمودار مشخص است اين که امام (ع) همه برنامه هاي خود (1- به سوي کوفه 2- مبارزه بايزيد 3- ثارالله 4- بسوي انتقام 5- بهشت ظهور 6- قيامت 7- بهشت پس از قيامت) را باهم از مدينه شروع کرده (به جز به سوی کوفه) و جلو برده و هر کدام را در زمان و مکانی به انتها رسانده اند يا در آينده به انتها می رسانند. بطور مثال برنامه مبارزه با يزيد (لع) از مدينه به همراه ساير برنامه ها شروع شده و در منزل «کربلا» به اتمام رسيده است يا برنامه ثارالله از مدينه شروع شده و در آينده هنگامه ظهور و رجعت به سرانجام می رسد. از مهمترين تبعات اين نگاه (که از جمله عالي ترين نگاه ها به ماجرای امام حسين (ع) است) اين است که، ماجرای امام حسين (ع) بسيار عظيم، بزرگ، لايه لايه و تو در تو بوده و همچون کشتی بزرگی است که تمام عالم و آدم از ابتدا تا انتها در گذشته و آينده را در برمی گيرد و نگاه های غلط، ضعيف، يا ناقصی که نسبت به اين ماجرا طرح شده را جواب داده و همچنين نگاه های درست مطرح شده به اين ماجرا را تحت پوشش قرار می دهد.(رجوع کنيد به مقدمه)
در اين نمودار محور عمودی، مشخص كننده عنوان برنامه های حسينی(ع) و محور افقی، منازل طی شده توسط كاروان امام (ع) می باشد.
با انتخاب هر يك از سخنان امام(ع) در نوار بالای صفحه اصلی، با توجه به زمان طرح کلام و ارتباط هر فراز از کلام با برنامه های حسينی(ع) نقاطی بر روی اين نمودارها روشن می شوند كه روبروی هر يك از عناوين برنامه ها و در منزلی که آن سخن بيان شده است، قرار گرفته اند. همچنين می توان با انتخاب هر کدام از اين نقاط به متن و ترجمه کلام و توضيحات آن دست پيدا کرد. منزل آن کلام نيز روی نقشه روشن می شود.
همانطور كه مشاهده می فرماييد عنوان هر برنامه با رنگ خاصی مشخص گرديده که فراز های مختلف هر کلام بر اساس ارتباط با برنامه های حسينی(ع) با اين رنگ ها متمايز گرديده اند.
ابزار هاي اين بخش شامل ابزار تمام صفحه و ابزار بزرگ نمايی و جابجايی می باشند که بوسيله آنها مي توان نمودار برنامه های حسينی(ع) را در ابعاد بزرگتر و با قابليت تفکيک بيشتر مشاهده نمود و پس از بزرگنمايی با ابزار جابجايی به سمت چپ و راست نمودار حركت کرد.
همچنين کليد Ctrl و به همراه کليد چرخان موس کليد ميانبر بزرگ نمايی و کوچک نمايی نمودار و کليد چرخان موس کليد ميانبر جابجايی نمودار می باشد.
با استفاده از اين نمودار مي توان روند برنامه های مختلف در مدت زمان حرکت کاروان و همچنين ميزان اولويت و اهميت هر برنامه را مورد تحليل و بررسی قرار داد. با توجه به اين که مفاهيم بزرگی در همين نمودار و نقاط نهفته است، کراراَ تاکيد می شود مقدمه را که در بالای قسمت توضيحات آمده است مطالعه نماييد.
3- نقشه مسير حركت و منزلگاه های كاروان حسينی(ع):
اين بخش درسمت چپ صفحه اصلی قرار گرفته است.
اين نقشه که پس از بررسی منابع گوناگون از کتاب اطلس شيعه (تاليف رسول جعفريان) استخراج گرديده مسير دقيق حركت كاروان امام حسين (ع) را از مدينه تا كربلا مشخص می سازد. منزلگاه هايی که در آنها امام(ع) کلامی ايراد فرموده اند به صورت نقاطی روی اين نقشه قابل انتخاب بوده و با انتخاب هر يك از اين نقاط می توان سخنان امام(ع) در آن منزلگاه ، برنامه های ايشان و توضيحات سخنان و برنامه ها را در قسمت های مربوطه مشاهده نمود.
با استفاده از ابزار تمام صفحه، مي توان نقشه بزرگ تر و کامل تری را که در آن موقعيت مکانی تمامی منزلگاه های کاروان امام حسين عليه السلام و برخی نقاط مهم ديگر از جمله کوفه تعيين شده است را مشاهده نمود.
در نقشه کوچک کليدهای ميانبر منزل قبلی و بعدی برای سهولت کار گنجانده شده است.
در نقشه بزرگ با کليک بر روی انيميشن خون و گل می توانيد آن را مخفی کنيد.
4- توضيحات:
اين بخش در پايين و سمت راست صفحه اصلی قرار گرفته است.
در اين بخش توضيحاتی در ارتباط با هر يك از سخنان امام(ع) و برنامه های حسينی(ع) قرار داشته که در فهم و تدبر در كلام و برنامه های امام(ع) ما را ياری می نمايد. با انتخاب هر يك از سخنان و يا نقاط مشخص شده در نمودار برنامه ها، توضيحات مربوطه در كادر مشخص شده قابل مشاهده خواهد بود.
اين بخش دارای ابزار بزرگ نمايی و ابزار های متنی مثل کپی متن به حافظه و کپی متن به شرح دلخواه می باشد. همچنين با توجه به اهميت مطالعه مقدمه برای استفاده هر چه بهتر از فضای نرم افزار کليدی برای دسترسی به متن مقدمه در بالای کادر توضيحات قرار داده شده است.
5- شرح دلخواه:
اين بخش در پايين صفحه اصلی و سمت چپ قرار گرفته است.
در اين بخش امكان کپی مطالب از ساير بخش ها و يادداشت برداری برای كاربران فراهم شده است. يادداشت های كاربر بطور خودكار ذخيره شده و كاربران مي توانند نكات حاصل از مطالعه و تحقيقات خود را در اين محل ذخيره نمايند.
اين بخش نيز داراي ابزار بزرگ نمايی و ابزار های متنی مثل کپی متن به حافظه، درج متن از حافظه و چاپ مي باشد. همچنين تمامي کليد های ميانبر متداول کار با متن در اين بخش قابل استفاده مي باشند.
6- امكانات جانبی نرم افزار:
کليدهای اين بخش ها در پايين و سمت چپ صفحه اصلی قرار گرفته است. همچنين ابزار پخش صدای زمينه در پايين اين قسمت قرار دارد.
امکانات جانبی نرم افزار شامل قسمت های زير می باشد:
الف- عبرتهای عاشورا:
اين قسمت شامل متن و صوت بيانات رهبر معظم انقلاب در سالهای 1371 ، 1375 و 1377 با موضوع عبرت های عاشورا می باشد.
با توجه به اين که صحبت های رهبر معظم انقلاب ذيل عنوان عبرت های عاشورا جزو بهترين صحبت ها از منظر تاريخی می باشد، اين قسمت به صورت جدا از کتابخانه آورده شده است. انشاءالله در نسخه های بعدی نرم افزار، به منظرهای مختلف به صورت عميق تر خواهيم پرداخت.
گزينه های کپي به شرح دلخواه، کپی به حافظه و چاپ برای اين بخش نيز فعال می باشند.
ب- كتابخانه:
حدود 200 عنوان كتاب به تفكيك موضوعی به همراه كتابخانه عربی در اين قسمت قرار داده شده است. سعی شده است کتب مرجع پيرامون موضوع امام حسين (ع) در اين کتابخانه گنجانده شوند. علاوه بر این متن نرم افزار برنامه های حسینی(ع) در کتابخانه آورده شده است.
در قسمت بالای کتابخانه کلیدهای: کپی به شرح دلخواه – چاپ – کوچک نمایی(کوچک کردن صفحات کتاب) – بزرگ نمایی(بزرگ کردن صفحات کتاب) – عرض یک صفحه(تمام صفحه کتاب) – شماره صفحات و جستجو قرار دارد.
نکته: با استفاده از جستجو در متن نرم افزار حسینی (ع) که در قسمت آخر کتابخانه است، می توانید عبارت مورد نظر خود را در نرم افزار بیابید.
ج- نگارخانه:
92 تصوير زيبا همراه با جملاتي حاوي مفاهيم عالی و 72 نوای مرتبط در اين قسمت قرار گرفته است. با كليك بر روی تصوير امكان مشاهده تمام صفحه و پخش بصورت نمايش پی در پی فراهم شده است. ضمن اينكه در حالت تمام صفحه با كليدهای راست و چپ ماوس ميتوان به تصاوير بعدی و قبلی حركت نمود.
برای سهولت بيشتر در استفاده از نگارخانه می توان از برخی کليد های صفحه کليد به شرح زير استفاده نمود:
نمايش تصاوير به صورت تمام صفحه با کليد Enter
شروع و توقف نمايش تصاوير به صورت پی در پی با کليد Space
نمايش تصاوير قبلی و بعدی با کليد های چپ و راست صفحه کليد
پخش و توقف نواها با کليدهای چند رسانهای پخش و توقف پخش نواهای قبلی و بعدی با کليدهای بالا و پايين و همچنين با کليدهای چند رسانهای قبلی و بعدی
خروج از حالت نمايش تمام صفحه با کليد Esc

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

نرم افزار جامع برنامه های حسینی

نرم افزار جامع برنامه های حسینی

نوشتن نقد و نظر