شاخه‌ها

اصحاب امام حسین علیه السلام از مدینه تا کربلا

با خرید این محصول شما می توانید تا 1150 امتیاز باشگاه مشتریان. سبد شما در مجموع 1150 امتیاز دارد که می تواند به کوپن تخفیف تبدیل شود 230 تومان.


11,500 تومان

اطلاعات بیشتر

کتاب اصحاب امام حسین علیه السلام از مدینه تا کربلا به قلم استاد سید اصغر ناظم زاده قمی از سوی مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، در کتاب اصحاب امام حسین علیه السلام از مدینه تا کربلا، شرح حال اصحاب امام سوم شیعیان اعم از بنی‌هاشم و غیر بنی هاشم طبق اسناد دست اول تاریخی و روایی، اعم از شیعه و سنی آمده است.

عاشورا و نهضت حسینی یکی از فرازهای شکوهمند تاریخی است که در آن، حق و باطل، در نبردی نابرابر رویاروی هم قرار گرفتند، اما سرانجام جبهه حق، در حافظه تاریخ ماند و الگویی برای همه بشریت شد.
بی تردید، این نبرد تاریخ ساز، مدیون اصحاب فداکار امام حسین علیه السلام بود که به پیروی از امام خود، حاکمیت ستم را بر نتابیدند؛ همان اصحابی که امام حسین علیه السلام همیشه ایمان و پایمردی شان را می ستود.

شرح حال این رادمردان، موضوعی است که این اثر با استناد به منابع دست اول و بر پایه پژوهش تاریخی، با قلمی روان و به شکل منظم و دسته بندی شده، بدان پرداخته است.

این کتاب در سه فصل تنظیم یافته است: مروری کوتاه بر زندگانی امام اصحاب ابا عبدالله الحسین علیه السلام، شهدای بنی هاشم، و اصحاب و یاران حسین علیه السلام.

در این کتاب نام 148 تن؛ اعم از بنی هاشم و اصحاب ذکر شده است، اما مجموع این تعداد را نمی توان اصحاب امام حسین علیه السلام که در کربلا حضور یافته و به شهادت رسیده اند، نام برد، بلکه مجموع اسامی که در این کتاب آمده است، برخی از آنان شهدای قبل از عاشورا و بعضی شهدای بعد از عاشورا هستند و دسته ای هم یا همراهی با امام علیه السلام نکردند و یا از حیث سند، حضورشان در کربلا، محل تردید است، ام به دلایلی نامشان در این کتاب ذکر شده است.

در بخشی از این کتاب با عنوان «اسلم بن عمرو ترکی» می خوانید: «اسلم فرزند عمرو غلام امام حسین علیه السلام و از ترکان دیلم بود. البته در برخی منابع او را (واضح) گفته اند.
در برخی از تواریخ آمده: امام حسین علیه السلام بعد از شهادت برادرش امام حسن مجتبی علیه السلام اسلم را که غلام بود خریداری کرد و به فرزندش علی بن الحسین علیه السلام بخشید.

طبق نقل برخی از مورخان، وی مردی شجاع و قاری قرآن، دانای به زبان عربی و در مواقعی کاتب امام حسین علیه السلام بود و هنگامی که امام حسین علیه السلام از مدینه به مکه و از آنجا به کربلا حرکت کرد اسلم همراه آن حضرت بود.

روز عاشورا از امام علیه السلام اذن میدان گرفت وآهنگ پیکار کرد...

غلام پس از مبارزه ای شجاعانه و کشتن شماری از آن قوم تبهکار، سرانجام بر اثر جراحات بسیار بر زمین افتاد و با اندک توانی که در بدن داشت به سوی امام حسین علیه السلام اشاره کرد.
فجاء الحسین علیه السلام فبکی و وضع خده علی خده؛
حضرت با سرعت به بالین وی آمد و دست در گردنش انداخت و صورت بر صورت او گذاشت و گریست.
همان کاری که بالین جوان رشیدش علی اکبر علیه السلام کرد با اسلم این غلام کرد.
غلام در آخرین لحظات جان دادن چشم گشود، با دیدن امام علیه السلام تبسمی کرد و در همان دم، جان به جان آفرین تسلیم کرد و به درجه رفیع شهادت نایل آمد...

در این صحنه کارزار شاهد هستیم که امام حسین علیه السلام امیر لشکر و سرور جوانان بهشت در هفت مورد به بالین شهدا وارد معرکه نبرد شد، و سه نوبت بالین چند نفر از خاندانش مثل برادش عباس علیه السلام، فرزندش علی اکبر علیه السلام، و فرزند برادرش قاسم و چهار نفر از یارانش چون مسلم بن عوسجه، و حربن یزید ریاحی، و جون بن حوی غلام سیاه، و بالین همین اسلم غلام ترک دیلم حاضر شد.»

کتاب اصحاب امام حسین علیه السلام از مدینه تا کربلا به قلم استاد سید اصغر ناظم زاده قمی در سال1390 با شمارگان 1200 نسخه در 640 صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شده است.

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

اصحاب امام حسین علیه السلام از مدینه تا کربلا

اصحاب امام حسین علیه السلام از مدینه تا کربلا

نوشتن نقد و نظر

سایر محصولات این شاخه: