شاخه‌ها

دعا

با خرید این محصول شما می توانید تا 400 امتیاز باشگاه مشتریان. سبد شما در مجموع 400 امتیاز دارد که می تواند به کوپن تخفیف تبدیل شود 80 تومان.


4,000 تومان

اطلاعات بیشتر

ناشر:انتشارات انقلاب اسلامی

از منظر رهبر معظّم انقلاب

دعا، ذکر و فواید آن

درباره کتاب

سه فايده؛ سه دستاورد؛ سه جهت و سه نكته درباره ‏ى دعا؛ بارها و بارها از زبان حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای شنيده شد و الحق كه دو نكته‏‌ى آن در ميان مردم و حتّى متديّنين و افراد مأنوس با دعا و نيايش، غريب و مغفول بود و هست. و حتّى در كتب تأليف شده درباره‌ى دعا و نيايش نيز به‏ نحو شايسته بدان پرداخته نشده است.

استخراج و كسب معارف از دعا؛ مگر دعا كلام معصوم نيست؟ پس چرا محقّقين و مؤلّفين كتابهاى عقيدتى آن‏چنان‏كه از گنجينه‌ى قرآن و روايات و سخنان انديشمندان دينى بهره‌بردارى مى‌‌كنند، از اين خزانه‌ى گرانبها بهره نمى‌برند‌؟

اين غفلت و نقص فراگير، بارها و بارها توسط معظّم‌‌له هشدار داده شد و براى فتح باب؛ بعضاً نكات بِكر و نابى از معارف پنهان در لابه‏‌لاى ادعيه را ـ البته با توجه به محدوديت زمانىِ خطبه‏‌ى نماز يا مجلس سخنرانى ـ بيان مى‏‌فرمودند.

اجابت و دريافت حاجت؛ اصل نيست؛ مهمّ خود دعاست. رشد و ارتقاء حالت تضرّع؛ انكسار؛ ذلّت و در يك كلام، عبوديت، خيلى مهمتر از دريافت حاجت ـ حتّى حاجتهاى معنوى ـ است.

توفيقِ هم‌‌كلام‌ شدن با پروردگار؛ مناجات و صحبت خودمانى با حضرت حق، خيلى با ارزش‌تر از پاداشهاى دنيوى و حتّى اخروى است.

ايشان اين فايده را مهمترين، و درك اين اهميّت را كليدى‏‌ترين نكته‏‌ى مبحث دعا مى‏‌دانستند و مى‏‌دانند.

منبع تدوين اين كتاب، نرم‌‌افزار جديدالانتشار «حديث ولايت» از منشورات مشترك «مركز تحقيقات كامپيوترى علوم اسلامى» و «مؤسسه‌‌ی حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‏ العظمى خامنه‌‌اى» بوده است.

صفحاتی از کتاب

من توصيه مى‏‌كنم كه ارتباطات بچه‌‏ها با خدا، ارتباطاتِ با توجّه و باحالى باشد؛ بخصوص نمازها را با حال بخوانند. دعا كه مى‏‌خوانند، با حال و با توجّه بخوانند و بدانند با چه وجودى حرف مى‌زنند و چه مى‏‌خواهند و بدانند اين خواست، پاسخ دارد. در قرآن، به ما گفته شده‌است: «ادْعُوني أَسْتَجِبْ لَكُمْ»؛ مرا بخوانيد تا به شما پاسخ دهم. يكجا دارد: «وَ سْئَلُوا اللَّهَ مِنْ فَضْلِهِ» از فضل خدا طلب كنيد و بخواهيد. اين‏ها وعده‌‏هاى الهى است و وعده‌هاى الهى، صادقترين وعده‌‏هاست.

ضمناً، از كوچك بودن خواسته هم ابا نداشته باشيد. خواسته‏‌هاى كوچكِ كوچك را هم از خدا بخواهيد. در روايت است كه حتّي بندِ كفش خود را - كه چيز خيلى حقيرى است - از خدا بخواهيد. روايتى است از امام باقر(ع) كه مى‏‌فرمايد: «وَ لَا تُحَقِّرُوا صَغِيراً مِنْ حَوَائِجِكُمْ فَإِنَّ أَحَبَّ الْمُؤْمِنِينَ إِلَى اللَّهِ تَعَالَى أَسْأَلُهُم»؛ «حاجتهاى كوچك را حقير نشماريد و از خدا بخواهيد».

دعا را بايد شناخت. دعا در عين اينكه دلِ انسان را با خدا متّصل و جان آدمى را سرشار از صفا و معنويت مى‌‏كند، فكر و ذهن او را هم هدايت مى‏‌نمايد. اين دعاها درس است. اگر در معانى اين دعاها تدبّر كنيم، بزرگترين هديه‏‌هاى معنوى الهى را در اين‏ها خواهيم يافت.

موضوعات مهم

چیستی و معنای دعا و ذکر/ چیستی و معنای اجابت/ اهمیّت دعا و ذکر/ اهمیّت صحیفه سجادیّه/ شرایط دعا/ شروط اجابت/ تدّبر در معنای دعا و فهم آن/ فواید و دستاوردهای دعا

تدوین کننده / به کوشش:علیرضا برازش

تعداد صفحات:156

قطع:رقعی

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

دعا

دعا

نوشتن نقد و نظر

سایر محصولات این شاخه: